پنجمین انتخابات پارلمانی در دوران حاکمیت امیر کویت آغاز شد

11 آذر 7:45
رسانه های خبری عربی روز شنبه اعلام کردند که پنجمین انتخابات پارلمانی کویت در دوران حاکمیت امیر این کشور از سال 2006 تا کنون آغاز شد.

بر پایه این گزارش مردم کویت امروز برای انتخاب اعضای مجلس امت این کشور به پای صندوق های رای می روند.

این پنجمین انتخابات از زمان آغاز حاکمیت شیخ ˈصباح الاحمد الجابر الصباحˈ به عنوان امیر کویت از سال 2006 تا کنون محسوب می شود.

انتخابات پارلمانی کویت در حالی آغاز شد که اختلاف شدید دیدگاه ها بین تحریم کنندگان انتخابات و شرکت کنندگان در آن، ویژگی اصلی صحنه سیاسی این کشور است. این اختلاف نظر هنگامی عمیق تر شد که قانون انتخابات کویت با فرمان امیر این کشور مورد تجدید نظر قرار گرفت.

بر اساس گزارش های اولیه استقبال مردم در دقایق نخست انتخابات متوسط ارزیابی شده است. معمولا در ساعات نیم روز و به خصوص ساعات پایانی رای گیری، استقبال مردم از شرکت در رایگیری در کویت افزایش می یابد.

این دومین انتخابات پارلمانی کویت طی سال جاری میلادی (از اواسط دی ماه سال گذشته تا کنون) محسوب می شود.

تا پیش از اصلاح قانون انتخابات، هر شهروند کویتی در هر حوزه انتخاباتی به 4 نامزد رای می داد. تعداد حوزه های انتخاباتی در این کشور 5 حوزه است. پس از اصلاحیه قانون انتخابات، هر کویتی تنها می تواند به یک نامزد رای دهد. تفاوت دیگر انتخابات کنونی با دوره گذشته این است که نقش بانوان به عنوان نامزدهای انتخاباتی برجسته تر از گذشته است زیرا 14 زن نامزد این انتخابات شده اند.

این انتخابات هم برای شرکت کنندگان و هم برای تحریم کنندگان و مخالفان دولت به منزله آزمون تعیین میزان وجهه مردمی آنها است. اگر میزان مشارکت مردم در این انتخابات بالا باشد، یک پیروزی برای دولت تلقی می شود و اگر میزان تحریم بالاتر از میزان مشارکت باشد، موفقیتی برای مخالفان دولت قلمداد خواهد شد.

خبرنگار الجزیره افزود: در تاریخ کشور کویت این پانزدهمین انتخابات برای مجلس امت محسوب می شود. تعداد رای دهندگان در کویت بالغ بر 420 هزار نفر است و تعداد رای دهندگان زن بیش از 53 درصد کل افراد واجد حق رای تخمین زده می شود.

آخرین انتخاباتی که در کویت برگزار شده مربوط به ماه فوریه سال جاری است که مخالفان توانستند 34 کرسی از کل 50 کرسی مجلس امت را به خود اختصاص دهند. سهم اسلامگرایان در آن پارلمان 23 کرسی بود.

هنگامی که امیر کویت ماده دوم قانون انتخابات را تغییر داد و قرار شد هر شهروند تنها به یک نامزد رای بدهد، مخالفان انتخابات جدید را تحریم کردند. هیچ یک از نمایندگان اکثریت پارلمانی ماه فوریه برای انتخابات جدید نامزد نشدند.

مخالفان دولت می گویند قانون یک نامزد برای هر کویتی موجب تقویت انتخاب های قبیله ای و طایفه ای می شود اما حامیان این قانون می گویند مزیت رای به یک نامزد اولویت را به نامزدهای مستقل می دهد و مبادله آرا بین فهرست های مختلف را هم از بین می برد.

 

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما