انتخابات پارلمانی کویت اغاز شد

11 آذر 6:25
انتخابات پارلمانی کویت امروز برای بار دوم در سال جاری برگزار می‌شود این در حالی است که بسیاری از کویتی‌ها به اصلاحیه امیر این کشور درباره قانون انتخابات اعتراض دارند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، مردم کویت امروز شنبه (اول دسامبر)، برای بار دوم در سال جاری در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت می‌کنند.

بر اساس این گزارش، در مرکز انتخاباتی «سلوی» واقع در 15 کیلومتری جنوب پایتخت کویت، تنها تعداد کمی برای شرکت در انتخابات، حاضر شده‌اند درحالی که پیش از این 4600 نفر برای حضور در این انتخابات ثبت نام کرده‌ بودند.

معارضان کویتی از گروه‌های اسلام‌گرا، لیبرالیستی و ملی خواستار تحریم این انتخابات شده‌اند و ده‌ها هزار کویتی دیروز جمعه در اعتراض به حکم امیر کویت درباره اصلاح قانون انتخابات تظاهرات کردند.

بر اساس حکم امیر کویت، هر رای‌دهنده تنها می‌تواند به یک نامزد رای دهد در حالی که پیش از این، هر نفر می‌توانست به چهار نفر رای دهد.

بر اساس این اصلاحیه، کویت به 25 حوزه انتخاباتی تقسیم می‌شود و از هر حوزه انتخاباتی نیز تنها 10 نماینده انتخاب خواهند شد.

تابستان گذشته، در پی تنش‌های سیاسی، امیر کویت تصمیم گرفت مجلس را برای یک ماه معلق کند، اما این تصمیم دو روز بعد با حکم دادگاه قانون اساسی ملغی شد. این دادگاه، نتیجه انتخابات ماه فوریه را باطل اعلام کرد و مجلس قبلی که در ماه دسامبر 2011 منحل شده بود را دوباره قانونی اعلام کرد.

بعد از ماه‌ها درگیری و مخالفت میان حامیان دولت و مخالفان، امیر کویت دستور برگزاری انتخابات جدید را صادر کرد.

مجلس کویت بیشترین قدرت را در بین دیگر نهادهای قانون‌گذاری در سایر کشورهای عرب خلیج فارس دارد. با این حال امیر این کشور قدرت خود را بر مقام‌های کلیدی دولتی و اجرایی کشور حفظ کرده است و از سال 2006 میلادی تاکنون، وی چهار بار مجلس را منحل کرده است.

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما