موافقت پاکستان با آزادی زندانیان بیشتری از گروه طالبان

11 آذر 6:30
وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد که اسلام آباد با آزادی تعدادی دیگر از زندانیان طالبان برای تسهیل روند مذاکرات صلح میان گروه طالبان و دولت افغانستان موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در بیانیه مشترکی که پس از دیدار زلمای رسول، وزیر امور خارجه افغانستان و حنا ربانی کهر، همتای پاکستانی‌ وی در اسلام آباد منتشر شد، بر آزادی تعداد دیگری از زندانیان طالبان از زندان‌های پاکستان تاکید شده است.

تعداد زندانیان طالبان که قرار است آزاد شوند هنوز مشخص نیست اما گمان می‌رود که "ملا عبدالغنی برادر"، معاون سابق رهبر طالبان که در سال 2010 میلادی توسط پاکستان دستگیر شد، در میان افراد آزاد شده نباشد.

یکی از مقام‌های امنیتی پاکستان نیز پیشتر به خبرگزاری فرانسه گفته بود که هنوز هیچ تصمیمی برای آزادی این عضو ارشد طالبان اتخاذ نشده است.

مقام‌های افغان معتقدند که آزادی رهبران ارشد طالبان از زندان‌ می‌تواند به روند مذاکرات صلح و حضور گروه طالبان در این مذاکرات کمک کند و به یک دهه جنگ پیش از خروج نیروهای ائتلاف ناتو از افغانستان پایان بخشد.

زلمای رسول پس از مذاکرات با حنا ربانی کهر به خبرنگاران گفت: امیدوارم که بتوانیم به سایر اقدامات مستحکم در یک زمان مشخص ادامه داده و به سوی روند صلح پیش برویم.

یکی از مقام‌های افغان نیز پیش از این نشست میان وزیران امور خارجه افغانستان و پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفت، زلمای رسول از دولت اسلام آباد می‌خواهد تا تعداد بیشتری از زندانیان طالبان از جمله ملا عبدالغنی برادر را آزاد کند.

یک مقام ارشد پاکستانی نیز گفت: متوجه هستیم که ملا عبدالغنی برادر به چه اندازه فرد مهمی می‌تواند باشد.

وی دو سال قبل از کراچی توسط ماموران امنیتی پاکستان دستگیر شد.

زلمای رسول در این سفر همچنین با دیگر مقامات پاکستانی از جمله نخست‌وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد. وزیر امور خارجه افغانستان پس از گفتگو با مقامات پاکستانی در کنفرانس مشترک مطبوعاتی همراه با همتای پاکستانی خود در ساختمان وزارت خارجه پاکستان شرکت کرد.

وزیر خارجه پاکستان تاکید کرد که صلح و ثبات در افغانستان از اهمیت زیادی برای اسلام آباد برخوردار است. وی خاطر نشان کرد که دیدارهای مختلف و زیاد مقام‌های دو کشور از پایتخت‌های یکدیگر نشان‌دهنده اهمیت روابط بین دو طرف است.

به گفته ربانی کهر، برگزاری شورای عالی علما در ابتدای سال آینده میلادی، همکاری‌های تجاری میان دو کشور و ادامه این همکاری‌ با آسیای میانه از طریق تاجیکستان از موضوعات مورد بحث دو طرف بوده است.

وزرای خارجه دو کشور همچنین تایید کردند که در خصوص پیش‌نویس توافق‌نامه استراتژیک دو کشور گفتگو کرده و اظهار امیدواری کردند که این موافقت‌نامه به زودی به امضا برسد اما در مورد چگونگی و زمان احتمالی امضای این موافقت‌نامه جزییاتی اعلام نشد.

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما