رژیم صهیونیستی3000خانه جدید دربیت‌المقدس می‌سازد/آمریکا:این اقدام کمکی به اسرائیل نمی‌کند

11 آذر 5:20
رژیم صهیونیستی در واکنش به عضویت فلسطینیان در سازمان ملل، دستور ساخت ٣٠٠٠ واحد مسکونی جدید را در بیت‌المقدس شرقی و کرانه باختری صادر کرده است. اقدامی که با مخالفت آمریکا روبه‌رو شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تصمیم دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی، بلافاصله پس از آن گرفته شده که مجمع عمومی سازمان ملل به ارتقای وضعیت فلسطین در این سازمان رای مثبت داد.
 
در نشست روز پنج‌شنبه سازمان ملل، فلسطین با رای چشمگیری به عنوان "کشور ناظر غیرعضو" به رسمیت شناخته شد.
 
نتانیاهو پیش از این به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تعهد داده بود که به سیاست گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین ادامه ندهد اما به نظر می‌رسد این اقدام اولین واکنش دولت نتانیاهو به موفقیت سیاسی فلسطینیان است.
 
شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری و بیت‌المقدس شرقی، که بیشتر کشورهای جهان اعلام کرده‌اند متعلق به فلسطین است، از جمله سیاست‌هایی است که همواره مورد اعتراض شدید فلسطینی‌ها بوده است. علاوه بر این کشورهای دیگر نیز بارها از رژیم صهیونیستی خواسته‌اند که این روند را متوقف کند.
 
چپ‌گرایان و لیبرال‌های اسرائیل صدور مجوز احداث شهرک‌های جدید توسط دولت نتانیاهو را محکوم کرده‌اند.
 
روزنامه عبری زبان هاآرتص در گزارشی نوشت که نخست‌وزیر اسرائیل گسترش شهرک‌سازی‌ها را بخشی از نقشه استراتژیک اسرائیل دانسته است؛ نقشه‌ای که به گفته برخی کارشناسان در صورت عملی شدن شمال و جنوب کرانه باختری را از هم جدا می‌کند. این امر تشکیل کشور فلسطین را دشوارتر خواهد کرد.
 
از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه گزارش داد که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به شدت از شهرک‌سازی‌های جدید اسرائیل انتقاد کرده است و آن را "عقب‌گردی" در مذاکرات صلح توصیف کرده است.
 
وی گفت: موضع دولت آمریکا کاملا واضح است و من بار دیگر اعلام می‌کنم که ادامه این روند نه تنها کمکی به اسرائیل نمی‌کند بلکه مذاکرات صلح را با مانع مواجه می‌سازد.
 
کلینتون افزود: راه حل پایدار مذاکرات جامع است. ما باید با یکدیگر همکاری کنیم تا راه حلی برای آغاز مذاکرات بیابیم. پذیرش عضویت فلسطین در سازمان ملل توقفی را در این روند ایجاد کرد اما سریعا باید تلاش‌های خود را برای از سر گیری مذاکرات انجام دهیم.
 

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما