حمایت حزب الله از قانون جدید انتخابات لبنان

27 خرداد 9:22
شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب الله لبنان همزمان با تصویب قانون جدید انتخابات در پارلمان حمایت این حزب از قانون جدید را اعلام کرد و آن را عادلانه و به نفع همه دانست.

به گزارش خبرگزاری جهان اسلام، شیخ قاسم روز جمعه در مراسم درگذشت پدر «محمد فنیش» از وزیران وابسته به حزب الله لبنان گفت: حزب الله در تمام رایزنی ها همواره بر قانون نسبیت تاکید کرد و هیچ قانون دیگری جز نسبیت را پیشنهاد نداد چون قانون انتخابات مبتنی بر نسبت بهترین و عادلانه ترین قانون است و همه از آن سود می برند برای همین نیز قانون جدید با توجه به کشمکش های سیاسی و وضعیت طائفه ای موجود در لبنان بهترین حالت ممکن بود.
وی قانون جدید انتخابات را یک دستاورد ملی خواند و گفت: این قانون در اثر توافق گروه های مختلف سیاسی به دست آمده و تحول بزرگی در حیات سیاسی لبنان به شمار می آید.
شیخ قاسم تصریح کرد: برای اولین بار لبنانی ها قانون انتخابات مبتنی بر نسبیت دارند در حالی که همه انتخابات های گذشته بر اساس قانون اکثریت انجام می گرفت. قانون اکثریت نیمی از جامعه را نادیده می گرفت اما قانون نسبیت انصاف را حتی در حق گروه های کوچک و محلی نیز مراعات می کند و هر کدام از آنها به تعداد رای هایی که به دست می آورند می توانند در مجلس نماینده داشته باشند.
معاون دبیرکل حزب الله گفت: ما این قانون را قانونی مثبت و خوب می دانیم و معتقدیم که این قانون مرحله تازه ای را رقم خواهد زد. همه بدانند که نتایج انتخابات با این قانون شاهد تغییرات واقعی خواهد بود و برخی از فراکسیون ها بین پنج تا ده نامزد خود را از دست خواهند داد و بعضی فراکسیون ها ممکن است دو یا سه یا پنج نماینده به آنها اضافه شود. برخی گروه ها که هیچ نماینده ای در مجلس نداشتند خواهند توانست نمایندگانی به پارلمان بفرستند. اینها تغییرات واقعی است که به وقوع خواهد پیوست. اما مهم این است که این تحولات برخاسته از واقعیت های مردمی است یعنی کسی که وارد مجلس می شود با پشتوانه رای واقعی وارد می شود نه از طریق سوار شدن بر موج گروه های سیاسی که به پشتوانه قانون اکثریت، مانند بولدوزر همه را از مسیر خود برمی دارند.
شیخ قاسم حتی پیش بینی کرد که ممکن است حزب الله و جنبش امل با قانون جدید برخی از نمایندگان خود را از دست بدهند. وی تصریح کرد: ما به دنبال سود واقعی هستیم و این به لطف خدا تحقق پیدا کرد. سودی که کردیم این است که گروه های کوچک موجود در مناطق و شهرهای دوردست امکان فرستادن نماینده به مجلس را پیدا کردند و این به خودی خود یک دستاورد مهم ملی به شمار می آید. بیشتر این گروه ها متحد ما به شمار می آیند و این برای ما بسیار مناسب است چون همکاری های ملی و نمایندگان مردم در مناطق مختلف منتشر هستند و محدود به یک مذهب و طائفه خاصی نیستند.
پس از نزدیک به یک دهه چانه زنی گروه های لبنانی، قانون جدید انتخابات روز جمعه به تصویب پارلمان این کشور رسید.
قانون جدید انتخابات لبنان پس از سال ها انتظار به تصویب رسید
پیش نویس قانون انتخابات که چهارشنبه گذشته در کابینه لبنان به تصویب رسید امروز برای تبدیل شدن به قانون به رای نمایندگان پارلمان گذاشته شد و در نهایت پس از اصلاحات جزئی در برخی از بندهای آن با موافقت اکثریت، به تصویب رسید.
قانون جدید انتخابات لبنان بر اساس الگوی «نسبیت» و برگزاری انتخابات در 15 حوزه انتخابی است.
نظام سیاسی لبنان، پارلمانی است و قوه مجریه نیز از دل پارلمان شکل می گیرد.
انتخابات آتی پارلمان لبنان بر اساس قانون جدید قرار است 6 مه سال 2018 (16 اردیبهشت 1397) برگزار خواهد شد.
دوره کنونی پارلمان کمتر از یک هفته دیگر (20 ژوئن-30 خرداد) به پایان می رسد.
نمایندگان فعلی پارلمان لبنان تاکنون دو بار به بهانه های مختلف دوره نمایندگی خود را تمدید کرده و زمان برگزاری انتخابات را به تعویق انداخته اند.
تمدید دوره پارلمان با رای گیری در صحن علنی مجلس اولین بار در ژوئن 2013 (به مدت یک سال و پنج ماه) و بار دوم در نوامبر 2014 (به مدت دو سال و هفت ماه) اتفاق افتاد.
زمان تمدید شده دوم در تاریخ بیستم ژوئن (30 خرداد 96) به پایان می رسد.
طبق توافق صورت گرفته دوره پارلمان تا فراهم شدن مقدمات برگزاری انتخابات برای سومین بار و به مدت یازده ماه دیگر تمدید می شود.

 

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما