جنگ غزه، قدرت ایران در مذاکره با گروه 1+5 را افزایش داد

11 آذر 7:15
تحلیلگر روزنامه آسیا تایمز، معتقد است؛ جنگ 8 روزه حماس و اسرائیل قدرت چانه زنی و جایگاه ایران در مذاکرات آینده ایران و گروه 1+5 را تقویت می کند.

به گزارش سرویس بین‌الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از "آسیا تایمز"؛ کاوه افراسیابی تحلیلگر روزنامه آسیا تایمز و استاد دانشگاه، در تحلیلی از رابطه جنگ 8 روزه غزه با مذاکرات ایران و گروه 1+5 نوشت؛ جنگ غزه جایگاه ایران را در این مذاکرات تقویت lمی کند.

وی معتقد است؛ اکنون که گرد و غبار جنگ 8 روزه غزه فرونشسته، تردیدی نیست که بعد ژئواستراتژیک جنگ به نفع ایران چرخش داشته است.

ممکن است سران اسرائیل در ملاء عام از وارد ساختن خسارت سنگین به توانمندی موشکی حماس لاف بزنند، اما حقیقت این است که آنها در رسیدن به هدف نهایی خود که منهدم کردن این توان موشکی بود، ناکام ماندند و توان موشکی حماس قطعا در ماه های آینده تقویت و انبارهای آن دوباره پر خواهد شد.

توانمندی موشکی چشمگیر حماس و ناکامی "گنبد آهنین" در ممانعت از فرودآمدن 420 موشک به داخل اسرائیل "توازن جدیدی از وحشت" را نشان می دهد که برتری نظامی سنتی اسرائیل را کنار می زند و با تاکید بر نقاط جدیدی از آسیب پذیری اسرائیل بر موضع ضد ایرانی آن، تاثیر عکس می گذارد.

در واقع، می توان از اظهارات علی باقری، معاون شورای عالی امنیت ملی ایران، چنین برداشتی کرد. وی گفت: وقتی رژیم صهیونیستی نمی تواند در برابر نوار غزه محاصره شده مقاومت کند، مشخص است که قطعا در برابر قدرت و نیروی جمهوری اسلامی، حرفی برای گفتن ندارد.

اظهارات مشابهی نیز توسط فرماندهان نظامی ایران، از جمله سردار علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مطرح شد، او گفت که ایران فناوری ساخت موشک های فجر 5 را در اختیار حماس قرار داد و تولید آنها به سرعت انجام شد.

یک استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: "اگر هدف اسرائیل از به راه انداختن این جنگ آن بود که از آن به عنوان مقدمه ای برای حمله به ایران استفاده کند، در این هدف خود کاملا شکست خورد؛ زیرا این جنگ با پیروزی حماس، ایران و حزب الله لبنان _ قدرت سه گانه ای که هرگونه سناریوی جنگ علیه ایران را به چالش می کشد_ به پایان رسید.

نتیجه مستقیم جنگ غزه آن است که اکنون احتمال حمله اسرائیل به ایران، کمتر از گذشته شده است و این موضوع بر فضای مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 که در آینده نزدیک انجام خواهد شد، تاثیر می گذارد.

"گزینه نظامی" که در پای میز مذاکره از آن برای فشار آوردن به ایران استفاده می شد، اکنون کارایی خود را از دست داده و این امتیازی قطعی به نفع گزینه دیپلماتیک است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، در این باره می گوید؛ حداقل تاثیر جنگ غزه برای ایران، گشایش بیشتر پنجره دیپلماسی است که باید از آن به انعطاف پذیری توسط غرب و تمایل جهت مصالحه، تعبیر کرد.

*** مذاکرات هسته ای، راه پیش رو
پیش از برگزاری دور بعدی مذاکرات چندجانبه، مذاکرات دوجانبه میان تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که قرار است هفته دوم دسامبر در تهران برگزار شود، می تواند راه را برای تنظیم مدالیته ای جهت "همکاری سازنده" با هدف حل مسائلی که در گزارش ماه نوامبر آژانس مطرح شده است، هموار سازد.

یوکیا آمانو رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، اذعان کرد که برخی از گزارش های نهادهای اطلاعاتی که در ضمیمه گزارش ماه نوامبر سال 2011 آژانس نقل شده، ممکن است قابل تردید بوده باشند.

با در نظر گرفتن اظهارات وی مبنی بر اینکه "مجموع" ضمیمه معتبر بوده است، می توان گفت؛ به عبارت دیگر، تمام اطلاعات داده شده به آژانس، معتبر نیست.

یک یافته مهم در تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که اوایل ماه جاری منتشر شد، آن است که بازرسان آژانس با بکارگرفتن ساز و کارهای راستی آزمایی شامل بازرسی های کوتاه مدت، نمونه برداری منظم از محیط زیست و بکارگیری دوربین های نظارتی (مداربسته) در تمام سایت های غنی سازی اورانیوم ایران، هیچ مدرکی دال بر انحراف مواد هسته ای ایران پیدا نکرده اند.

یافته مهم دیگر آن است که ایران بخش عمده ای از اورانیوم 20 درصد غنی شده خود را به صفحات سوختی تبدیل کرده و مقادیر این نوع ماده خود را به حدود 110 کیلوگرم رسانده است، که نوعی حسن نیت است.

درست همانطور که به نیمی از سانتریفیوژهای سایت فردو گاز تزریق نکرده است.

اگر آنطور که مقامات ایران پیش بینی کرده اند، مذاکرات میان ایران و آژانس پیشرفت واقعی نشان بدهد، آن وقت این مسئله ناگزیر لحن بهتری را برای مذاکرات ایران با گروه 1+5 به ریاست کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به وجود خواهد آورد.

اشتون در نشست اخیر در بروکسل بر اهمیت حفظ مذاکرات دیپلماتیک تاکید کرده بود.

سوال این است که آیا غرب حاضر است افزایش قدرت چانه زنی ایران در نتیجه جنگ غزه را که احتمال حمله نظامی علیه ایران را کاهش داد، مدنظر قرار دهد؟ اگر این طور شود، این مسئله در مورد تمایل غرب برای سازش در خصوص تحریم های ایران چگونه تعبیر و تفسیر خواهد شد؟

یکی دیگر از تحولات مهم دیگری که بر فضای گفتگوها به نفع ایران تاثیر می گذارد، تصمیم آمریکا برای به تعویق انداختن کنفرانس فنلاند در مورد خاورمیانه عاری از تسلیحات کشتار جمعی است.

این تصمیم آمریکا که از آن به عنوان ساخت و پاخت و تبانی با اسرائیل، بزرگترین تولیدکننده این تسلیحات در خاورمیانه یاد می شود، از سوی ایران و چند کشور عربی به شدت محکوم شده است.

آنها این اقدام آمریکا را استاندارد و رفتار دوگانه و گزینشی ایالات متحده در مبارزه با گسترش تسلیحات کشتار جمعی، جهت تبرئه کردن اسرائیل دانسته اند.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در این مورد، آمریکا را به شدت مورد انتقاد قرار داد و روسیه نیز اکنون خواستار تعیین تاریخی زودهنگام جهت برگزاری چنین کنفرانسی در اوایل سال آینده شده است.

قطعا، در دور بعدی مذاکرات، ایران و گروه 1+5 در مورد منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه که می تواند در خدمت اهداف صلح آمیز هسته ای ایران باشد، حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت.

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما