تغییر راهبرد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در افغانستان

10 آبان 10:18
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی.آی.ای)، این سازمان بر اساس استراتژی های ضد تروریستی، عملیات های پنهان خود را برای شکار عوامل طالبان افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری جهان اسلام،به نقل ازخبرگزاری افغان نیوز، طی مقاله ای به بررسی تغییر استراتژی سازمان سیا در افغانستان پرداخته است. در این مقاله آمده: بنا به اظهار دو مقام عالی رتبه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی.آی.ای)، این سازمان بر اساس استراتژی های ضد تروریستی، عملیات های پنهان خود را برای شکار عوامل طالبان افزایش داده است. برای این منظور، سازمان سیا تیم های کوچکی متشکل از افسران مجرب و پیمانکاران را میان نیروهای امنیتی افغان اعزام می کند که وظیفه آن ها هدف قرار دادن و کشتن نیروهای طالبان در سراسر افغانستان ذکر می شود. 
ماموریت جدید سیا، تغییر رویکرد این سازمان را در افغانستان نشان می دهد. پیش از این، مسئولان سازمان سیا بر شکست القاعده و آموزش نیروهای افغان متمرکز شده بودند. در گذشته، فرماندهان سیا از راه اندازی کمپین های پایان باز علیه طالبان  خودداری می نمودند، زیرا به باور آن ها این اقدامات اتلاف هزینه و وقت سازمان را در پی داشته و افسران آن ها نیز به دلیل حضور متعدد در مناطق مختلف، در معرض خطر بیشتری قرار می گرفتند.
اظهارات دو مقام فوق در خصوص توسعه فعالیت های سازمان سیا، نشان دهنده تغییر نقش مهم این سازمان، تحت مدیریت مایک پمپئو در مبارزه علیه شورشیان در سراسر دنیا می باشد. در حال حاضر این سازمان آمادگی دارد تا عملیات های پنهان پهپادهای خود در افغانستان را توسعه دهد، که پیش از این به طور گسترده ای بر مناطق قبیله ای پاکستان و در برخی موارد سوریه و یمن متمرکز بوده است. در همین رابطه، پمپئو طی یک کنفرانس امنیتی در دانشگاه تگزاس اظهار داشته: "ما اگر به صورت تهاجمی عمل نکنیم، نمی توانیم ماموریت خود را انجام دهیم. ما در تمام لحظات بر شکست و خرد کردن دشمنانمان فکر می کنیم." 
مقامات سازمان سی.آی.ای از اظهار نظر در خصوص گسترش نقش خود علیه شبه نظامیان سطح پایین طالبان در افغانستان خودداری نموده اند. اما این ماموریت می تواند تاکتیکی برای آوردن طالبان بر سر میز مذاکره و یکی از اجزای کلیدی استراتژی جدید ترامپ قلمداد شود. ترامپ پس از اعلام سیاست های امنیتی خود در افغانستان و جنوب آسیا، وعده داد تا محدودیت های دستگیری و هدف قرار دادن تروریست ها را از میان بر خواهد داشت. گسترش نقش سیا در افغانستان مکمل و تقویت کننده ماموریت واحدهای نظامی آن کشور خواهد بود. به عبارت دیگر، نقش جنگی نیروهای آمریکایی از دیدگاه عموم پنهان خواهد شد. در اوج درگیری ها، سربازان عملیات ویژه آمریکایی از طریق عملیات های شبانه، به دنبال دستگیری و هدف قرار دادن سازندگان بمب در گروه طالبان خواهند بود. بنا بر اظهار مقامات مذکور، با توجه به این که نیروهای افغان و هم پیمانان غربی آن ها در صدد بازپس گیری سرزمین های واگذار شده به طالبان و داعش می باشند، تیم های سی.آی.ای بر شکار این نوع تهدیدات متمرکز می باشند. این گروه های کوچک، تیم های پیگیری مبارزه با تروریسم  نامیده می شوند. هدایت این تیم ها را افسران شبه نظامی از اداره فعالیت های ویژه سی.آی.ای  و عواملی از ریاست امنیت ملی افغانستان و سربازان نخبه بخش فرماندهی مشترک عملیات نظامی ، بر عهده دارند. با این حال بخش عمده این تیم ها از شبه نظامیان افغان تشکیل شده است. در سال های گذشته، عمده فعالیت افسران سیا در افغانستان بر آموزش شبه نظامیان افغان متمرکز بود. این سازمان همچنین از شبه نظامیان بومی افغان برای ایجاد شبکه های اطلاعاتی و جمع آوری استفاده می نمایند. کماندوهای آمریکایی (طبق بخشی از برنامه های امگا در پنتاگون که نیروهای ویژه عملیاتی را در اختیار سازمان سیا قرار می دهد) بوسیله همکاری نیروهای شبه نظامی افغان با نیروهای نظامی متعارف، اقدام به حملات هوایی و امداد رسانی به مجروحان می نمایند. در گذشته نیروهای تعقیب ضد تروریسم در استان های جنوبی افغانستان و مناطق کوهستانی مرزهای شمال شرق  پاکستان به مقابله با شبه نظامیان در مرزها می پرداختند. پس از کاهش حضور تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان پس از سال 2014، این تیم ها عملیات های خود را با استقلال بیشتری در شهرهای افغانستان و مناطق حومه شهرها هدایت می نمایند. این نیروها در جریان جنگ طولانی مدت خود، به کشتن بی قاعده غیر نظامیان در طی عملیات ها و حملات هوایی متهم می باشند. 
کن استیلز  افسر سابق ضد تروریسم در این رابطه می گوید: برای مردم آمریکا اهمیتی ندارد که چه تعداد نیروی سیا در افغانستان مشغول به جنگ پنهان هستند. لیکن حضور 50000 نظامی آمریکایی در افغانستان برای آن ها نگران کننده می باشد. 
سازندگان بمب های طالبان همواره یکی از مشکلات نیروهای آمریکایی و متحدانشان بوده اند. در طول 16 سال جنگ در افغانستان، طالبان، شبکه حقانی و دیگر گروه های شبه نظامی، اقدام به ساخت بمب های کنار جاده ای یا دستگاه های انفجاری دست ساز، نمودند. آن ها همواره هزینه های نسبتا زیادی را به نیروهای آمریکایی تحمیل نموده و در این حوزه به پیشرفت های خوبی دست یافته اند. این سلاح ها منجر به معلولیت هزاران نفر از جمله نیروهای آمریکایی، سربازان افغان و غیر نظامیان شده اند. بر پایه یک گزارش نظامی که در تابستان 2017 منتشر شده، از حدود 5700 حمله ای که در سه ماه اول سال اخیر میلادی صورت گرفته، 900 حمله توسط سلاح های خام (مانند بمب های دست ساز) انجام شده است. در ماه های اخیر، طالبان (همانند داعش در سوریه و عراق) از انفجارهای انتحاری توسط خودروهای مملو از مواد منفجره اقدام استفاده بیشتری نمودند. 
یک مقام ارشد آمریکایی اظهار داشته، دامنه دستورالعمل اخیر سازمان سیا، به نیروی انسانی بیشتری نیاز دارد. در نتیجه زمان زیادی برای تشکیل این تیم ها و افزایش تعداد افسران جهت انجام ماموریت های مذکور در افغانستان نیاز می باشد. اما مقامات سیا می گویند، سازمان آن ها از افزایش قدرت خود برای افزایش عملیات های موازی هوایی و زمینی استفاده خواهند نمود. 
پومپئو در دانشگاه تگزاس ادعا نمود، ترامپ از سی.آی.ای خواسته تا در مبارزه با شورشیان خطرپذیری بیشتری داشته باشد و همچنین سریع تر و تهاجمی تر عمل نماید. این خطرات می تواند مرگ آور باشند. از سال 2001 تا کنون، 18 کارمند سیا در افغانستان کشته شده اند. این تعداد تقریبا با تعداد کشته های این سازمان در ویتنام و لائوس برابر می باشد. هفت تن از این افراد، عضو اداره فعالیت های ویژه سازمان بودند که در این میان، سه تن از آن ها، سال گذشته در شرق افغانستان کشته شدند. 
این تغییرات در عملیات های سیا، با افزایش ناآرامی ها در ماه های اخیر هم زمان شده است. در سه هفته گذشته، حملات شبه نظامیان به نیروهای امنیتی افغان تلفات سنگینی را به جا گذاشته اند. بر پایه گزارش های سازمان ملل، در نیمه نخست سال 2017 ، به دلیل حملات تروریستی در افغانستان، تعداد 1662 غیر نظامی کشته و 3581 نفر مجروح شده اند. 

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما