محمد بن زاید متهم اصلی ترور شاهزاده اماراتی

7 مرداد 6:56
در حالی که بحران های رسانه ای و امنیتی ناشی از فرار همسر حاکم دبی به اروپا و استقرار وی در لندن دامان اماراتی ها را گرفته است، انتشار خبر مرگ خالد پسر «سلطان بن محمد القاسمی» حاکم شارجه شوک سخت تری را به این شیخ نشین خلیج فارس وارد ساخته و بیش از پیش بر ابهامات موجود در معادلات امنیتی امارات افزوده است.

به گزارش خبرگزاری جهان اسلام، در حالی که بحران های رسانه ای و امنیتی ناشی از فرار همسر حاکم دبی به اروپا و استقرار وی در لندن دامان اماراتی ها را گرفته است، انتشار خبر مرگ خالد پسر «سلطان بن محمد القاسمی»، حاکم شارجه شوک سخت تری را به این شیخ نشین خلیج فارس وارد ساخته و بیش از پیش بر ابهامات موجود در معادلات امنیتی امارات افزوده است.
اگرچه خبرگزاری رسمی امارات اشاره ای به دلیل مرگ این شاهزاده 39 ساله اماراتی نکرده است، اما یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، ضمن تایید قتل پسر امیر شارجه گفت: «مرگ شاهزاده اماراتی طی یک عملیات پیچیده صورت گرفته و احتمالا با تحولات اخیر در امارات و همچنین اختلافات میان محمدبن زاید با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی رابطه ای مستقیم دارد.»
بی بی سی فارسی نیز در گزارشی در این باره نوشت: پسر امیر شارجه «به طرز غیر منتظره‌ای» در لندن درگذشت. این رسانه انگلیسی همچنین به نقل از پلیس لندن بر وجود ابهام در مرگ این شاهزاده اماراتی تاکید کرده است.
نکته آنکه؛ طی ماه های گذشته اختلافات دو ولیعهد سعودی و اماراتی بر سر مسائل مختلف به ویژه موضوع یمن تشدید شده و امارات از کانال سرویس امنیتی خود پالس های متعددی را مبنی بر عقب نشینی از ادامه تجاوز به یمن، به کشورهای منطقه ارسال کرده و همین مسئله اختلافات میان طرفین سعودی و اماراتی را بیشتر کرده است.
در همین راستا چند روز پیش تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از آنچه منابع اطلاعاتی اسرائیلی و غربی خوانده، اعلام کرد که میان عربستان و امارات بر سر راههای پاسخ به آنچه اقدامات خرابکارانه ایران علیه نفکتش ها در خلیج فارس خوانده شده، اختلاف رخ داده است.
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نیز در گزارشی نوشت: امارات عربی متحده در نظر دارد، نیروهای این کشور را از ائتلاف سعودی در جنگ علیه یمن بیرون بکشد.
در مورد موضوع قتل پسر حاکم شارجه که از قبل با بن زاید اختلافاتی داشته است نیز، واقعیت امر این است که مطابق گزارشهای امنیتی و محرمانه ای که طی ماههای اخیر به دست «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی و نایب فرمانده کل قوای مسلح امارات متحده عربی رسیده است، ارتباطاتی میان شاهزاده اماراتی و مقامات امنیتی سعودی (که تحت فرمان بن سلمان فعالیت می کنند) وجود داشته و میان آنها نیز تماسهایی برقرار بوده که هنوز ماهیت آنها برای مقامات اماراتی روشن نشده است.
برخی تحلیلگران امنیتی معتقدند که قتل فرزند امیر شارجه، اقدامی کاملا هدفمند از سوی محمد بن زاید بوده تا به این وسیله پیام خاصی را به محمد بن سلمان همتای سعودی خود مخابره کند.
بر این اساس، وی با مدیریت این اتفاق، از یک سو رصد امنیتی امارات نسبت به ارتباطات مقامات این کشور با سعودیها را به رخ ولیعهد عربستان کشیده و از سوی دیگر، پیام تهدید آمیزی را به دیگر شاهزادگان اماراتی در خصوص برقراری هرگونه ارتباط پشت پرده با سعودیها مخابره کرده است.

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما