همکاری ایران، روسیه و ترکیه در سوریه نتیجه بخش بوده است

23 آبان 10:48
رئیس جمهور روسیه: همکاری مشترک میان ایران، روسیه و ترکیه نتایج قابل توجهی داشته و شرایط را برای گفتگوهای سیاسی با نظارت سازمان ملل فراهم می کند.

به گزارش خبرگزاری جهان اسلام، به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر؛ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: همکاری تجاری میان ترکیه و روسیه به وضع عادی خود بازگشته است.
وی در کنفرانس خبری مشترک خود در سوچی با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود گفت: مبادلات تجاری میان ترکیه و روسیه در شش ماه گذشته سی و شش درصد افزایش یافت. ما خواهان تقویت توافقات تجاری مشترک با ترکیه هستیم.
پوتین بیان داشت: در گفتگوهای دوجانبه تدابیر لازم را برای از بین بردن موانع تقویت روابط تجاری بحث و بررسی کردیم. همچنین همکاری های مشترک در زمینه انرژی به ویژه ساخت نیروگاه های هسته ای را در ترکیه بررسی شد.
رئیس جمهور روسیه افزود: تلاش ها برای حل بحران سوریه را نیز بررسی کردیم. ما در زمینه مبارزه با تروریسم به موفقیت های زیادی رسیده ایم. ما به همراه رئیس جمهور ترکیه درباره ضرورت تقویت تلاش های سیاسی برای حل بحران سوریه توافق کردیم و باید به سوری ها کمک کنیم تا بتوانند کشور خود را بازسازی کنند. به رئیس جمهور ترکیه اطلاع دادیم که در دیداری که با رئیس جمهور آمریکا در ویتنام داشتیم در بیانیه مشترک بر ضرورت حل بحران سوریه تاکید کردیم.
پوتین در ادامه گفت: باید داعش را از بین برد و یکپارچگی ارضی و حاکمیت سوریه را حفظ کرد. همچنین نتایج سفر اخیر خود را به ایران و دیدار با مقامات این کشور به اطلاع رئیس جمهور ترکیه رساندم. من در این زمینه خوشحالم که بگویم که همکاری مشترک میان ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای اصلی در روند آستانه نتایج قابل توجهی داشته و از میزان خشونت ها در سوریه کاسته شده است که شرایط را برای گفتگوهای سیاسی با نظارت سازمان ملل فراهم می کند. امیدواریم گفتگوهای سازنده ما با ترکیه ادامه پیدا کند. این گفتگوها نشان داده که نتیجه بخش است.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز در کنفرانس خبری مشترک با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود گفت: ما در گفتگوهای امروز خود توانستیم به موضوعات منطقه ای و بین المللی به ویژه اوضاع سوریه بپردازیم. گفتگوهای آستانه و ایجاد مناطق عاری از تنش و درگیری در سوریه نقش مهمی در کاهش خشونت ها در سوریه داشته است. ما توانستیم به این توافق برسیم که در مرحله آینده اصول روند سیاسی حل بحران سوریه پی ریزی شود.
وی افزود: بیانیه مشترک روسای جمهور روسیه و آمریکا درباره سوریه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با وجود آنکه روابط روسیه و ترکیه در سطوح مختلف تقویت شده است باید این روابط بیش از پیش تقویت شود. ما اهمیت زیادی به همکاری های دفاعی دو کشور می دهیم.

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما