Islamic world Analytical news site

دونالد ترامپ: بایدن برای مذاکره با ایران التماس می‌کند

به گزارش جهان اسلام، رئیس جمهور سابق آمریکا اظهار داشت که جو بایدن برای توافق هسته‌ای با ایران به التماس افتاده است.

رئیس جمهور سابق آمریکا در سخنرانی اش در جمع محافظه کاران با اشاره به مذاکرات وین، توافق هسته‌ای با ایران را فاجعه بار خواند و گفت: «حالا بایدن دست به دامن اوپک شده و در برابر ایران به التماس افتاده تا به توافق فاجعه بار هسته‌ای بازگردد.»

ترامپ و سایر چهره‌های شاخص جمهوری خواه در آمریکا هرگونه توافق محدود با ایران را رد می‌کنند و می‌گویند که کشورمان باید همه مسائل اختلافی را بر سر میز مذاکره بیاورد.

ترامپ در فروردین سال ۹۷ در اقدامی غیرقانونی و به طور یکجانبه، آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کرد. اقدام ترامپ که نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ بود، در آن زمان با نقد جدی همپیمانان آمریکا همراه شد.

حالا و با روی کار آمدن بایدن، تلاش دموکرات‌ها برای احیای برجام آغاز شده و مذاکرات وین در ماه‌های اخیر با اعضای ۴+۱ در جریان است.

همزمان شماری از سناتور‌های جمهوری خواه در نامه‌ای خطاب به بایدن مدعی شدند که در صورت بازگشت واشنگتن به برجام، اقدامات لازم برای خروج مجدد را آغاز خواهند کرد.

مقامات وزارت خارجه کشورمان تاکید کردند که تنها در صورتی به توافق هسته‌ای باز می‌گردند که تضمین‌های کافی را از طرف آمریکایی دریافت کنند. تضمین‌هایی که رفع تحریم‌ها در عمل و نه فقط روی کاغذ را بهمراه داشته باشد. رابرت مالی نماینده ویژه رییس جمهور آمریکا در پاسخ به نگرانی‌های هیئت ایرانی می‌گوید که درباره عملکرد دولت‌های آینده آمریکا نمی‌تواند اظهار نظر کند.

در حاشیه مذاکرات درخواست آمریکایی‌ها برای ملاقات مستقیم با دیپلمات‌های ایرانی تکرار می‌شود. مقامات کشورمان باور دارند که دیدار مستقیم با مقامات آمریکایی بیشتر جنبه نمایشی برای آن‌ها دارد و اینکه نقطه نظرات می‌تواند به صورت غیر مستقیم منتقل شوند.

ترامپ بر ضعف شخصیتی جو بایدن تاکید کرد. او معتقد است که اقدامات بایدن نه تنها واشنگتن در قبال ایران را به موضع ضعف کشانده بلکه منجر به تضعیف آمریکا در برابر روسیه شده است.

دونالد ترامپ، در ادامه سخنرانی‌اش، ضمن تایید موضع قبلی خود در خصوص باهوشی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفت: «مشکل ما باهوش بودن پوتین نیست که البته او باهوش است، بلکه مشکل ما وجود رئیس جمهوری کودن مانند بایدن است. پوتین از ضعف بایدن استفاده کرد.»

آمریکا با اینکه پیش از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، بارها حمایت نظامی خود را از کی یف اعلام کرده بود، اما حالا و با بالا گرفتن تنش ها پشت متحد خود را خالی کرده است.

ترامپ در این سخنرانی تحریم‌های آمریکا علیه پوتین را به سخره گرفت و گفت پوتین اکنون با خود می‌گوید من در حال تسخیر یک کشور هستم، اما آن‌ها من را تحریم می‌کنند. آن‌ها که ۲۵ سال است ما را تحریم کرده اند چه تحریم‌های دیگری مانده که اعمال نکرده اند.

ترامپ پیش از این نیز جو بایدن را سیاستمداری «ضعیف و بی‌ثبات» توصیف کرده وگفته بود که ضعف و بی کفایتی بایدن احتمال وقوع جنگ جهانی سوم را بیشتر می‌کند.