Islamic world Analytical news site

فلسطین: عضویت اسرائیل در اتحادیه آفریقا پاداشی برای جنایات او است

به گزارش جهان اسلام، جنبش حماس و نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین خواستار جلوگیری از عضویت رژیم صهیونیستی در اتحادیه آفریقا به عنوان عضو ناظر شدند.

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در جریان شرکت در سی و پنجمین اجلاس سران اتحادیه آفریقا که در آدیس آبابا برگزار شد، اعلام کرد رژیم صهیونیستی نباید برای افزایش کنترل خود بر سرزمین‌های اشغالی فلسطین با عضویت در اتحادیه آفریقا به عنوان ناظر پاداش دریافت کند و از اتحادیه آفریقا خواست تا از حقوق مردم فلسطین حمایت کند و درخواست اعطای وضعیت ناظر به رژیم صهیونیستی را پس بگیرد.

به گزارش المیادین، محمد اشتیه این امر را پاداشی برای نقض کلیه توافقات رژیم صهیونیستی و همه جنایات آن دانست و گفت: «دیدیم که امروزه صد‌ها هزار فلسطینی مجبور به مهاجرت شده و از خانه‌های خود آواره شده اند. رژیم صهیونیستی حامی صلح نیست. دولت آن حامی آپارتاید است. نباید برای کشتار، شکنجه فلسطینی‌های بی دفاع و ادامه ساخت و ساز شهرک‌های غیرقانونی خود پاداش بگیرد.»

در همین راستا، حماس نیز از حاضران در نشست اتحادیه آفریقا خواست تا از پذیرش عضویت رژیم صهیونیستی در این اتحادیه خودداری کنند. این جنبش تاکید کرد که رژیم صهیونیستی، تروریسم دولتی را اعمال کرده و می‌کند و جنایات زیادی را علیه مردم فلسطین، سرزمین و اماکن مقدس آن‌ها به طور سیستماتیک مرتکب می‌شود.

روز جمعه، رمطان لعامره، وزیر امور خارجه الجزایر، اعطای وضعیت ناظر به رژیم صهیونیستی در اتحادیه آفریقا را اشتباهی مضاعف عنوان کرده بود.

سی و پنجمین اجلاس اتحادیه آفریقا روز شنبه در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، آغاز به کار کرد. در این اجلاس مسائل سیاسی، امنیتی و بهداشتی از جمله کودتا‌های نظامی و پیامد‌های همه گیری کرونا در قاره آفریقا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

در ماه ژوئیه، وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد که ادماسو العلی، سفیر این رژیم در اتیوپی، استوارنامه خود را به عنوان عضو ناظر به اتحادیه آفریقا تقدیم کرده است. رژیم صهیونیستی قبلاً در سازمان وحدت آفریقا به عنوان ناظر فعالیت داشت، اما پس از انحلال سازمان وحدت در سال ۲۰۰۲ و جایگزینی آن با اتحادیه آفریقا، تلاشهایش برای بازگشت به این وضعیت طی دو دهه ناکام مانده است.