Islamic world Analytical news site

اوضاع ایران برای مهاجرین افغانستانی مطلوب است

به گزارش جهان اسلام، نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان گفت: دولت ایران روند جدیدی را برای بهبود اوضاع مهاجرین در دستور کار خود قرار داده و ان‌شالله به زودی اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد...

«حسن کاظمی قمی» در رابطه با مسائل پیش آمده اخیر میان دو ملت ایران و افغانستان اظهار داشت: از چند ماه قبل و هم‌زمان با بروز تحولات در افغانستان، دشمنان دو ملت ایران و افغانستان تمام تلاش خود را به کار بستند که دو‌کشور همسایه را وارد درگیری و نزاع کرده و همدلی میان دو ملت را به کدورت تبدیل کنند.

وی در ادامه افزود: در آن زمان با تدبیر تهران و کابل و همچنین هوشیاری هر دو ملت، فتنه دشمنان با مانع و شکست روبرو شد.

قمی گفت: اکنون نیز و پس از چند ماه فتنه جدید چندلایه دشمنان دو ملت با چهره‌ای جدید آغاز گردید. از چند هفته پیش با تصاویر و ویدئوهای ساختگی و سخیف و انتشار گسترده آنها در فضای مجازی احساسات مردم دو کشور را جریحه‌دار کرده و باعث برخی تحرکات شدند.

نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان اظهار داشت: استکبار البته به همین‌جا بسنده نکرد و دست به اقدام و ترور فیزیکی زد.حادثه تروریستی حرم امام رضا(ع) را در زیر لایه همین اقدامات می‌شود، تحلیل کرد. شک نداریم که این اتفاق نیز در همین پازل تکمیل شد و دشمن تلاش کرد علاوه بر فضای مجازی در فضای حقیقی و بین مردم نیز اقدامات تخریبی خود را پی بگیرد.

قمی اظهار داشت: این اطمینان را می‌دهیم که اغلب تصاویر منتشر شده یا ساختگی‌ست یا تاریخ آنها مربوط به چند سال گذشته است و اکنون علی‌رغم سیل مهاجرت اخیر به کشورمان، اوضاع برای مهاجرین افغانستانی مطلوب است و دولت ایران نیز روند جدیدی را برای بهبود اوضاع مهاجرین در دستور کار خود قرار داده و ان‌شالله به زودی اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد.

کاظمی قمی بیان داشت: اتفاقاتی که مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات و سفارت کشورمان در کابل اتفاق افتاد نیز دارای پشت‌صحنه بیرون از افغانستان است و تحرکاتی از بیرون وجود دارد. از حکومت سرپرست در افغانستان می‌خواهیم علاوه بر برخورد جدی با عوامل این تظاهرات، تلاش رسمی خود برای آرام کردن فضا را به کار بندد.