Islamic world Analytical news site

مصاحبه کارشناس چینی پیرامون مذاکرات توافق هسته ای ایران

به گزارش جهان اسلام، متن مصاحبه کارشناس چینی پیرامون مذاکرات توافق هسته ای ایران منتشر شد...

جانگ یوآن کارشناس مطالعات خاورمیانه در دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای، با روزنامه انگلیسی زبان تهران تایمز در خصوص مذاکرات توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران مصاحبه کرد.
متن کامل این مصاحبه به شرح زیر می باشد:
کارشناس چینی: پکن با گسترش مذاکرات هسته ای به مسائل منطقه ای مخالف است.
جانگ یوآن در مصاحبه با روزنامه تهران تایمز اظهار داشت: «علی‌رغم تلاش‌های ایالات متحده برای ترکیب موضوع هسته‌ای ایران با سایر سیاست‌های منطقه‌ای، چین از گسترش موضوع هسته‌ای ایران به سایر مسائل امنیتی منطقه‌ای حمایت نمی‌کند.»
این کاشناس چینی همچنین خاطرنشان کرد: «در مذاکرات هسته‌ای ایران نبایست موضوع مذاکرات به مسائل منطقه‌ای نظیر مسئله فلسطین و اسرائیل و امنیت کشورهای خلیج (فارس) بسط پیدا کند.»
سوال: مذاکرات وین را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا امیدی برای دستیابی به توافق وجود دارد؟
مذاکرات وین درحال تلاش برای حرکت رو به جلو در میانه ناآرامی ها است. با توجه به اختلافات میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران، چشم انداز مذاکرات چندان خوش بینانه نیست اما با این حال همچنان امیدی وجود دارد. مهم‌ترین دلیل خوش‌بینی نسبت به دورنمای مذاکرات این است که از سرگیری مذاکرات خواسته مشترک همه طرف‌ها است. از یک سو دولت بایدن می خواهد به تعهدات کمپین انتخاباتی خود عمل کند و از سوی دیگر طرف ایرانی در صدد است تا تحریم ها را برای احیای اقتصاد کشور لغو کند، بنابراین در چنین شرایطی بازگشت به میز مذاکره در راستای تحقق منافع هر دو طرف است.
البته برای پیشبرد یک توافق واقع بینانه، ادعاهای همه طرف ها بایستی مشروع و معقول باشد و کشورها نباید در هیچ مرحله ای طرف مقابل را ارعاب کرده و به ویژه با تهدید به استفاده از ابزار نظامی در صدد امتیاز گرفتن از آن باشند. مذاکرات بر سر توافق هسته ای ایران باید بر موضوع هسته ای ایران متمرکز باشد و هدف از توافق بایستی ایجاد کنترل و مکانیسم های نظارتی برای ممنوعیت تولید تسلیحات هسته ای، لغو تحریم ها علیه ایران، بازگرداندن صادرات نفت خام برای این کشور و حصول اطمینان در خصوص تبعیت از قوانین مورد توافق و از جلوگیری از هرگونه خروج از توافق صورت گرفته باشد.
سوال: نقش چین را در تلاش برای احیای برجام چگونه می بینید؟ مهمترین مزیت احیای توافق هسته ای برای چین چیست؟
چین به طور رسمی مذاکرات برجام را مفید خوانده و معتقد است که این مذاکرات وارد مرحله جدیدی شده است. چین قاطعانه به راه‌حل‌های سیاسی و دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران و اثربخشی مذاکرات متعهد است. چین مذاکرات وین را فرصتی برای بازگرداندن برجام به مسیر خود می بیند. چین موضعی عینی و بی‌طرفانه اتخاذ نموده و از همه طرف‌های مذاکره خواسته است تا برای حفظ روند مذاکرات و کشف راه‌حل‌های خلاقانه تلاش نماید. چین تقاضای منطقی ایران برای لغو تحریم‌ها را درک می‌کند، از ایران در حفاظت از منافع مشروع خود و همچنین از مذاکرات حمایت می‌کند و مایل است که توافقی تاریخی در مذاکرات وین حاصل گردد. علیرغم تلاش های ایالات متحده برای ادغام موضوع هسته ای ایران با سایر سیاست های منطقه ای، چین از گسترش موضوع هسته ای ایران به سایر مسائل امنیتی منطقه ای حمایت نمی کند.
برجام صرفاً موضوعی میان ایران و آمریکا نیست. احیای مذاکرات به ثبات سیاسی منطقه ای، توسعه اقتصادی و بازسازی اعتماد بین کشورها و همچنین به رژیم جهانی منع اشاعه هسته ای کمک خواهد کرد.
سوال: علاوه بر ایران و روسیه؛ چین نیز از جمله کشورهایی است که تحت تحریم های یکجانبه آمریکا قرار دارد. پیامدهای تحریم های آمریکا علیه این کشورها چیست؟ به نظر شما سیاست تحریم کارآمد است؟
چین به شدت با “صلاحیت بازوی بلند” و تحریم های پی در پی دولت ایالات متحده علیه سایر کشورها مخالف است. تحریم های تجاری اعمال شده توسط ایالات متحده علیه چین، اقدامات متقابلی را به دنبال دارد و آسیب های ناشی از آن نه تنها بر بسیاری از کشورها و مناطق تأثیر می گذارد، بلکه در نهایت به منافع خود ایالات متحده نیز ضربه می زند.
اعمال تحریم ها، ناقض قوانین بین المللی است. تحریم های نامعقول و غیر موجه نمی تواند بر یک رژیم قدرتمند اثر مخرب گذاشته و یا مانع پیشرفت آن شود.
سوال: شراکت راهبردی ایران و چین چگونه می تواند بازی را در منطقه تغییر دهد، به خصوص در مواجهه با تحریم های آمریکا؟
سال 2021 میلادی مصادف با پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک میان چین و ایران بود. اکنون دو کشور به روابط راهبردی مطلوبی رسیده اند. دوستی میان چین و ایران تغییرات بین المللی را پشت سر گذاشته است. برنامه همکاری جامع چین و ایران چشم انداز گسترده ای را برای همکاری های دوجانبه سودمند میان دو کشور باز خواهد کرد.
ایالات متحده در سال های اخیر راهبرد انقباض استراتژیک در خاورمیانه را اتخاذ نموده است. پس از خروج از افغانستان، سیاست انقباضی ایالات متحده بیش از پیش آشکار گردید. بین نگرش نسبتاً تهاجمی ایالات متحده برای حفظ محدودیت های جدید در مذاکرات هسته ای و رفتار عملی ایالات متحده در انقباض استراتژیک از خاورمیانه که اعتبار ایالات متحده را در روند مذاکرات نیز تضعیف کرده است، تناقض واضحی وجود دارد.
سوال: برخی از منتقدان باور دارند که چین قصد دارد جایگزین ایالات متحده در غرب آسیا شود. نگرش و سیاست های چین در این منطقه چگونه است؟
چین مخالف یکجانبه گرایی و سیاست هژمونیک است و همواره از اصل عدم مداخله در امور داخلی کشور ها دفاع می کند و قصدی برای جایگزینی حضور ایالات متحده در خاورمیانه (غرب آسیا) نیز ندارد. برخلاف ایالات متحده که دائماً خواستار مشارکت متحدان خاورمیانه خود در مبارزه با چین است، چین روابط خود با ایالات متحده را به عنوان روابط تقابل تلقی نمی کند و شراکت خود با کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را ارزشمند می داند.
چین توسعه روابط تجاری دوستانه با همه کشورهای جهان را با هدف تحقق رفاه مشترک برای ساختن یک جامعه جهانی با آینده مشترک ارزشمند می داند. چین معتقد است که ثبات طولانی مدت خاورمیانه به توسعه و همکاری بستگی دارد.
چین طرفدار احترام متقابل است و کشورهای خاورمیانه را به عنوان شرکای همکاری، توسعه و صلح در نظر می گیرد. چین تمایلی به صادرات مدل توسعه خود ندارد، اما مایل است تجربیات خود در زمینه مدرنیزاسیون و توسعه مستقل را با کشورهای خاورمیانه از جمله ایران به اشتراک بگذارد.