Islamic world Analytical news site

رسوایی موشک‌های ضد تانک آمریکایی در اوکراین

به گزارش جهان اسلام، موشک‌های ضد تانک آمریکایی در اوکراین رسوایی به بار آوردند...

  بررسی‌های انجام شده روی موشک‌های ضد تانک آمریکایی در اوکراین نشانگر عملکرد بسیار ضعیف آن در میدان جنگ است.

در گزارش اختصاصی شبکه روسی «راشا تودی»، درباره عملکرد موشک‌های ضد تانک «جاولین» ساخت کارخانه تسلیحاتی «رایتیون» آمریکا، آمده است، طبق «اسناد داخلی» دقت آن‌ها کمتر از حد انتظار است.

اسناد منتشر شده توسط این شبکه روسی حاکی از این است که از هر ۱۱ موشک جاولین شلیک شده، فقط ۳ مورد به هدف برخورد کرده و در ۸ مورد به خطا رفته است.

راشا تودی در گزارش خود آورده است، رایتیون در تبلیغات خود، بُرد این موشک‌ها را حدود پنج کیلومتر اعلام کرده ولی برُد موشک‌های جاولین در واقع نصف این عدد است.

علاوه بر این، طبق این گزارش، موشک‌های ضد تانک آمریکایی «تاو» نیز عملکرد ضعیفی در میدان جنگ اوکراین داشته‌اند و از هر ۱۶ موشک، ۱۴ عدد به خطا رفته و فقط ۲ موشک به هدف خورده است.
«ولادیمیر روگوف» از اعضای شورای اداری منطقه زاپوروژیای اوکراین حقایقی را درباره فروش تسلیحات اهدایی غرب توسط نظامیان اوکراینی فاش کرد. وی که در جریان نشستی این سخنان را مطرح می‌کرد، گفت: «می‌توانم بر واقعیت فروش تسلیحات خارجی توسط طرف اوکراینی تاکید کنم و این موضوع باعث خشم شدید آمریکایی‌ها خواهد شد».

روگوف اضافه کرد: «در واقع، نمایندگان نیروهای مسلح اوکراین مدت‌هاست که پیشنهاد فروش تسلیحات اهدایی غرب را ارائه می‌کنند که این تسلیحات شامل موشک‌های جاولین و حتی تسلیحات سنگین از جمله تانک و دیگر تجهیزات می‌شود».

وی ادامه داد: «تا کنون ده‌ها مورد فروش سامانه موشکی جاولین، سامانه انگلیسی ضد تانک و حتی تسلیحات سنگین با قیمت‌های بسیار پایینتر از قیمت بازار گزارش شده است» (جزئیات بیشتر).

از سوی دیگر «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز پیشتر گفته است، موشک‌های جاولین و «استینگر»که کشورهای غربی به عنوان کمک تسلیحاتی به اوکراین ارسال کرده‌اند، اکنون از بازار سیاه به فروش رفته‌اند