Islamic world Analytical news site

پذیرایی باشکوه عراقی ها از زائران اربعین حسینی

به گزارش جهان اسلام، عراقی ها در پذیرایی از زائران حسینی، سنگ تمام گذاشته اند...

این روزها نجف اشرف، مسیر ۸۰ کیلومتری نجف تا کربلا و خود شهر کربلا میزبان میلیون‌ها زائر عاشق است که گام در مسیر گذاشته تا اربعین سرور و سالار شهیدان را در سرزمین کربلا به سوگ بنشینند.

با توجه به غیبت زوار ایرانی در زیارت اربعین طی دو سال گذشته، امسال شاهد استقبال بالای هموطنان هستیم و جای جای شهرهای نجف و کربلا و همچنین مسیر پیاده‌روی اربعین زائران ایرانی مشاهده می‌شوند.
طی روزهای گذشته حضور میلیونی زائران نگرانی‌ها را مبنی بر کمبود غذا، آب و امکانات دیگر نظیر اسکان افزایش داده بود، اما کَرَم میزبانان این ضیافت، بیش از این است و با تمام توان از زائران پذیرایی می‌کنند.

اما شایعات روزهای اخیر مبنی بر کمبود آب و غذا در عراق تا جایی پیش رفت که برخی رسانه‌های رسمی هم به آن پرداختند؛ در حالی که شرایط زائران کاملا عادی است و هر گوشه و کنار را که نگاه می‌کنی، موکب‌ها فعال هستند و از زائران پذیرایی می‌کنند.
البته هفته گذشته با توجه به اینکه هنوز بسیاری از موکب‌ها راه اندازی نشده بود، زائران در شهر نجف با کمبودهایی مواجه شدند که البته این کمبودها هم در حدی نبود که بحران‌ساز شود؛ فقط زائران را قدری به زحمت انداخته بود که این کمبودها هم اکنون برطرف شده است.

در طول مسیر ۸۰ کیلومتری اما شرایط کاملا مطلوب بوده و هست و موکب‌های مسیر آب آشامیدنی، غذا، شربت و دیگر خوراکی‌ها را به وفور در اختیار زائران قرار داده و حتی فراتر از این با نصب کولر و سیستم‌های سرمایشی در موکب‌ها و همچنین با آب‌پاش‌های دستی و خودکار قدری از رنج گرما را برای زائران می‌کاهند. حتی آب آشامیدنی بسته‌بندی هم به اندازه کافی وجود دارد.
شاید بتوان شهر کربلا را اوج میهمان‌نوازی عراقی‌ها دانست. در این راستا بسیاری از کوچه‌ها و خیابان‌های کربلا موکب‌ها فعال هستند و ضمن پذیرایی از زائران شرایط اسکان را هم برای آنها فراهم کرده‌اند.